Ali Baba’nın Çiftliği

sesli dinlemek icin tiklayin

Ali Baba’nın Çiftliği

Çok uzak bir köyde Ali Baba adında bir çiftlik sahibi yaşarmış. Ali Baba, küçük bir çiftliği olan sakin ve sevecen bir adamdı. Her sabah erken saatlerde kalkar, hayvanlarını besler ve tarlasını güzelce sürerdi. Çiftliği onun için kendine ait özel bir dünyasıydı.

Ali Baba’nın çiftliğinde, çevresindeki diğer köylüler tarafından bakımı çok zor çok güzel hayvanlar bulunurdu. Her mevsimde çiçek açan ağaçları ve çok verimli tarım arazisi, onun başkaları tarafından gurur duyulmasına neden olurdu.

Günlerden bir gün, Ali Baba’nın çiftliği sıkıntılı bir durum yaşanmaya başladı. Çok kurak bir yaz sonrasında, yağmur yağmayan tarlası kurudu, ağaçları susuzluktan dolayı solmaya başladı. Ali Baba bu duruma çok üzgündü, çünkü çiftlik onun için her şey demekti.

Fakat Ali Baba pes edip bu durumu kabullenmek yerine, komşu köylerde yaşayanlardan yardım istedi. Onlar da hiç sorgulamadan hemen Ali Baba’ya yardım etmeyi kabul ettiler. Beraber, su kuyusu açarak çiftliği sulamaya başladılar. Herkes beraberce çalıştı ve suyun çiftliğe tekrar geri dönmesini sağladılar.

Haftalar boyunca devam eden bu özverili çalışma sayesinde, Ali Baba’nın çiftliği tekrar eski güzel görüntüsüne kavuştu. Tarlası yeşermeye başladı, ağaçları yeniden yeşil yapraklar ve güzel çiçekler kaplandı.

Ali Baba nin ciftligi 3

Ali Baba, iyi komşularının yardımıyla bu zorlu dönemin üstünden gelmeyi başardı. Bu olay sayesinde, insanların bir araya geldiğinde ne kadar büyük işler başarabileceğini gösterdi. Ali Baba, komşularının desteği sayesinde çiftliğini tekrar eski güzel görünüşüne kavuşturmuştu. Beraber çalışmanın ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu anladılar.

Böylece, Ali Baba’nın çiftliği yeniden güzelliklerle dolu ve huzulu bir yer haline geldi. Bu hikayemiz de, insanların beraber çalışarak zorlukların üstesinden kolaylıkla gelebileceğini ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu anlattık.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Zekanın ve Cesaretin Yolculuğu Binbir Gece

Ali Baba’nın güzel çiftliği, komşularının desteğiyle tekrar güzel ve verimli hale geldikten sonra, köyde yalayan tüm insanlar bu güzel duruma sevindi. Çiftlik de hasat zamanı geldiğinde, Ali Baba ve komşuları topladıkları mahsulleri tek bir alanda birleştirdiler. Bu bereketli güzel hasat, tüm köyü doyurmaya yetti ve fazlasıyla tüm insanlara dağıtıldı.

Ali Baba, komşularına minnettarlıkla ve şükranla teşekkürler etti. Onlara bu teşekkürü sonrasında bu dayanışma ve yardımlaşmanın güzelliğini kutladılar. Her yıl, köy halkı bu büyük çiftliğin bakımı için yardım etmeye ve hasat zamanında tekrar bir araya gelmeye karar verdiler. Ali Baba’nın çiftliği artık sadece ona ait değil, tüm köyün ortak bir hazinesi haline geldi.

Zaman içerisinde, köy halkı çiftlikteki dayanışma ve yardımlaşma geleneğini diğer çalışmalara da yaymaya başladı. Herkes diğer köylülerin işlerine yardım etti, zorlukları beraber aştılar, sevinçleri ve hüzünleri beraber paylaştılar. Köy bu olaydan sonra daha çok kenetlendi, ve herkes birbirine daha da yakın hale geldi.

Ali Baba’nın çiftliği, sadece ürünlerin yetiştiği bir çiftlik parçası değildi , aynı zamanda komşuluk bağlarının da güçlendiği bir sembol haline gelmişti.

Bu masal, dayanışmanın ve beraber olmanın insanlar için ne kadar önemli bir şey olduğunu ve birlikte çalışmanın insanları ne kadar çok güçlendirebileceğini gösterdi. Dayanışma ve yardımlaşma, insanların aralarındaki bağları güçlendiren özel bir duygudur.

Ali Baba nin ciftligi

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu