Binbir Gece Masalı Şehrazat

''Binbir Gece Masalı Şehrazat'' Bu masalda karşınızda ki Kral'da olsa tatlı dil ve güzel anlatımla herkesi etkileyebileceğimizi gösteriyor.

sesli dinlemek icin tiklayin

Binbir Gece Masalı Şehrazat

Bir zamanlar dillere destan hikayelerle okuduğumuz, uzak bir krallık da yaşayan akıllı bir kız çocuğu varmış. Kızın Adı Şehrazat’dı. Şehrazat, hem güzelliğiyle hem de akıllığıyla sıra dışı bir kızdı. Fakat ülkenin kralı olan Şahriyar çok gaddar biriydi. Kral, evlendikten sonra karısını öldürüp her gece de yeni bir kadınla evlenip , ertesi sabah da onu öldürtürdü. Bu gaddar uygulama krallık kadınlarını ve cariyelerini çok korkutuyordu.

Günlerden Bir gün, Şehrazat’ın üvey babası Kral’ın özel yardımcısı olarak görevlendirildi ve kızını kralın sarayına yardımcı olarak gönderdi. Üvey Kızının ölme korkusu içerisinde olduğunu fark eden babası, ona bir masal anlatmasını ve her gece bu masalı anlattıktan sonra masalı tamamlamadan kralın onu öldürmesini engelleyebileceğini tavsiye etti.

Şehrazat, kralın huzuruna çıkarıldı ve geceyi bu sarayda geçirmek için özel olarak hazırlatıldı. Gece olduğunda Şehrazat, kralına gizli bir masal anlatmaya başladı. Masal o kadar ilginç ve merak uyandırıcıydı ki, kral sabahı iple çekmeye başladı. Şehrazat’ı öldürmenin aksine hikayenin devamını merak ettiği için tekrar dinlemek istedi. Bu sebeple, Şehrazat hayatta kaldı.

Her gece Şehrazat, kralına özel bir hikaye anlatıp kralını büyülemeye devam etti. Masalında ahlaklı dersler, korkular, aşk ,sevgi ve bilgelikler vardı. Kral, bir an önce gece olsun da şehrazat yeni masallar anlatsın diye iple çekiyordu. Zamanla Şehrazat’ın güzelliği ve zekiliğiyle ‘ de onu etkilemeye devam etti.

Binbir gece süresince Şehrazat, kralı hikayeleriyle büyülemeye devam etti ve onun kalbini yumuşatmayı başardı. Kral, Şehrazat’ı öldürmek yerine ona aşık olup evlenmeye karar verdi. Sonunda, Şehrazat’la evlenerek aşkları dilden dile yayıldı.

Şehrazat’ın anlattığı bu Binbir Gece Masallarında, kralın zalimliğine dur demeyi bildi ve ahlaki değerlerin önemini tekrar göstermiş oldu. Bu masal, Kral’da olsa nasıl davranmasını bilirsek karşılığında istediğimizi elde edebileceğimizi göstermiş oldu.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Prenses Kardeşlerin Kavgası
binbir gece masallari 2 1

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu