Dînî Hikâyeler: Besmelenin Fazîleti

''Dînî Hikâyeler: Besmelenin Fazîleti'' Dini konularda çocuklarınıza uyku öncesinde masal dinletmek istiyorsanız bu kategorimizi tercih edebilirsiniz.

sesli dinlemek icin tiklayin

Dînî Hikâyeler: Besmelenin Fazîleti

Takvâ sahibi (yani Allah’ın emir ve yasaklarına değer veren, ibâdetlerini yerine getiren, her işinde İslâmiyet’e uymaya çalışan) bir kadın vardı. Fakat onun kocası tam tersi; dînini bilmez, hep günah işlerdi. Üstelik çok kötü niyetliydi.

Bu kadın; hiçbir işe, Besmele çekmeden başlamazdı. Yemek yaparken, çamaşır yıkarken, evi temizlerken… Her işinin başında mutlaka Besmele söylerdi.

Kötü kocası kadının bu yaptığına çok öfkelenir, onunla dalga geçer, üstelik hep Besmele çektiği için ona eziyet ederdi. Ancak o takvâ sahibi kadın kocasının bu yaptıklarına sabır gösterir, onun da bir gün doğru yola gelmesi için sürekli dua etmekten hiç vazgeçmezdi.

Bir gün kocası, hanımına iyice öfkelendi. ‘‘Artık öyle bir şey yapmalıyım ki, bu kadına gününü göstermeliyim! Bakalım, ikide bir Besmele çekmek neymiş? Onu bu yaptığına pişman etmeliyim!’’ diye düşündü. Aklına hâin bir plan geldi ve kendi kendine; ‘İşte şimdi buldum! Gör bakalım deli kadın, seni rezil olmaktan kim kurtaracak?’ dedi.

Hanımını çağırdı ve ona içi altın dolu bir kese verdi.

‘’Bu, sana emanet! İyi sakla!’ diyerek tembihledi.

Kadın, keseyi evin gizli bir köşesine yerleştirmesi gerektiğini düşündü. Nereye koyacağına karar verdikten sonra yine, her zaman yaptığı gibi Besmele çekti ve keseyi güzelce yerleştirdi. Kocası da onu gizli gizli takip ediyordu. Keseyi nereye sakladığını gördü.

Birkaç gün sonra; karısının haberi olmadan, altın kesesini, hanımının koyduğu yerden aldı. İçerisindeki altınları boşalttı, keseyi de götürüp derin bir kuyuya fırlattı.

Sonra karısını yanına çağırdı ve şöyle dedi:

‘’Sana bir kese altın vermiştim ya hani, şimdi onu hemen bana getir.’’

Kadın, keseyi sakladığı yere koştu. Besmele çekti ve elini uzattı.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Kuyudaki Yıldızlar

Tam o anda kadının kerâmeti zuhur etti ve aynı kese, içindeki altınlarda tek bir eksilme olmadan, kadının koyduğu yerde beliriverdi. Ama bir tuhaflık vardı. Kese ıslanmıştı ve üzerinden sular damlıyordu. Kadın bu duruma bir anlam veremedi. Nereden bilecekti ki o kesenin kuyuya atıldığını ve kendisi Besmele çeker çekmez, önceki yerine tekrar geri geldiğini?…

Kadın keseyi alıp kocasına getirdi. Adam baktı ki; kese aynı kese, üstelik içi altınla dolu. Hayretler içinde kaldı, gözleri fal taşı gibi açıldı ve işte o anda, karısının söylediklerinin doğru olduğunu anladı. Böylece Besmelenin fazîletine şahit oldu.

Sonra karısına yalvarmaya başladı:

‘’Sana çok eziyet çektirdim. Ne olur beni affet!’’

Bu olaydan sonra Allahü teâlâ’ya tevbe etti, ihlaslı bir mü’min oldu ve ibâdetlerine bağlı bir insan hâline geldi.

Evet çocuklar Dini Hikayeler masalımız da burada bitti. Siz de bu kategoride ya da farklı kategoride masal göndermek istiyorsanız aşağıda ki resme tıklayabilirsiniz.

masal gonder

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu