Keloğlanın Büyük Macerası

''Keloğlanın Büyük Macerası '' Akıllı bir çocuk olması sayesinde büyük problemleri bile nasıl çözeceğini gösterip çocuklarımıza örnek olmaktadır.Bu masalı çocuklarınıza dinletebilirsiniz

sesli dinlemek icin tiklayin

Keloğlanın Büyük Macerası

Bir zamanlar , uzak ve eski diyarların birinde Keloğlan adıyla bilinen genç bir çocuk yaşarmış. Keloğlan oldukça zeki, akıllı, cesur ve meraklı çocukmuş. Bir gün, kasabalarına çok yakın ormanlarında yaşayan bir ejderhanın köylüleri malları ve canlarıyla tehdit ettiğini öğrenir. Hemen bu yapılanlara karşı olmak için yola koyulmaya karar verir.

Keloğlan, bu sorunu çözebilmek için çok büyük bir plan hazırlar , yiyeceklerini ve su torbasını doldurur , demirden kalkanını, kıyafetlerini ve kılıcını alıp ve ormana doğru gitmek için yola koyulur. Ormanda yürümeye devam ettikçe karşısına çok fazla engeller ve zorluklar çıkar, fakat Keloğlan, zekası ve cesareti sayesinde bur zorluklarla başa çıkmayı başarır.

Nihayet ejderhanın barındığı mağaraya gelir. Ejderha çok korkutucu ve görkemli bir canavardır. Ancak Keloğlan korkmadan bu sorunu çözmek için konuşmaya başlar. Keloğlan ve Ejderha arasında çok güzel bir anlaşma yapılır : Keloğlan, kasabada yaşayanları ejderha saldırılarından koruyacak , ejderha saldırmayacak ve bunun karşılığında ejderhaya her istediği yiyeceği bırakacak.

Keloğlan, yapılan anlaşmanın sayesinde ejderhayla barış içerisinde yaşamaya başlar ve kasaba halkı tarafından da büyük bir kahraman ilan edilir. Artık kasabaları bu anlaşma sayesinde ejderha tarafından tehdit altında değildir. Keloğlan, ne kadar zeki birisi olduğunu tekrar göstermiş oldu ve bu anlaşma sayesinde ejderha hiç bir zaman kasabaya saldırmadı. Bu anlaşmayı duyan karşı köydeki insanlarda keloğlanın anlaşmasını ejderhaya ileterek onlarda aynı anlaşmayı yapmışlar.

Keloğlan’ın bu masalında, onun ne kadar korkusuz, cesur ve akıllı bir çocuk olduğunu tekrar göstermiş oldu. Her zaman için sorunlarla karşılaşsa da, problemleri çözmek için kararlılıkla yoluna devam eder ve kasabasını korumak için her türlü sorumluluğu üstüne alır.

Keloğlan’ın bu hikayesinde, çocuklarımıza cesareti, zekayı ve yardımlaşmanın ne kadar önemli olduğunu göstermiş olur.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Karanlıklar Ülkesinin Sırrı Masalı
keloglan ve ejderha 2keloglan ve ejderha

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu