Keloğlanın Kese Altını

''Keloğlanın Bir Kese Altın Masalı'' Hikayemizde keloğlanın elinde ki ürünü her takasında nasıl da zararlı iş yaptığını görüyoruz. Tabi ki en sonunda gerçek sevgiyi bulunuyor. Bakalım sevgiyi nasıl bulacak masal okumaya başlayarak öğrenebilirsiniz

sesli dinlemek icin tiklayin

Keloğlanın Bir Kese Altın Masalı

Keloğlan saçı olmayan fakir bir çocuktu. Annesiyle beraber yaşayan ve onu çok seven birisiydi. Annesi keloğlanın evlenmesini istiyordu ve bunun için bir kese altın vererek kendisine uygun bir eş bulması söyledi. Keloğlan, annesinin verdiği altını alıp kendisine eş bulmak için yola çıktı. Yolda giderken bir kervanı görür. Kervanda yetkili olan adam, Keloğlan’ın yanında taşıdığı altınları fark ederek , altınları kendisinin alması için haince bir plan kurar. Adam, Keloğlan’a altınlarına karşılık ona deve vermeyi teklif eder. Keloğlan’da bunu iyi bir teklif olarak değerlendirir çünkü devenin çok daha değerli olacağını düşünür. Deveyi satın aldıktan sonra aslında devenin çok asi ve laf dinlemediğini fark eder. Deve, yolda sürekli aksilikler yapar yolda oturup gitmez. Kısa sürmesi gereken yolculuk çok uzun bir süre alır. Keloğlan, deveyi düzgün bir şekilde kullanabilmek için neler yapacağını maalesef bilemez.

Bu yaşananları gören bir çoban keloğlana yardımcı olabilmek için yanına gelir. Çoban, Keloğlan’ın bu davranışlarını görünce ona yardımcı olmak için bir teklifte bulunur. Çoban, deveye karşılık bir keçi verebileceğini söyler. Keloğlan, keçinin çok daha faydalı olabileceğini düşünerek bu teklifi kabul eder. Fakat, keçide deveden çok farklı olmaz .Yerinde durmayan ve sürekli zıp zıp bir keçidir. Keçi, yoldan sürekli kaçıp Keloğlan’ı çok yorar. Keloğlan, keçiyi de yakalayabilmek için neler yapacağını bir türlü bilemez.

Bu olanları gören balıkçı keloğlanın yanına gelir. Balıkçı, Keloğlan’ın bu yaşadıklarını görünce keçiye bir takas teklifinde bulunur. Balıkçı, keçiye karşı bir balık verebileceğini söyler .Keloğlan, balığın yiyerek en azından karnını doyuracağını düşünür ve bu teklifi de kabul eder. Fakat, balık çok kaygan olduğu için elinde düzgün bir şekilde tutamaz . Balık, yürürken sürekli elinden kayar ve düşer .Keloğlan’ı bu duruma çok sinirlenir. Balığı elinde sorunsuzca tutabilmenin yolunu bir türlü bulamaz.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Pırıl ve Zippy'nin Orman Maceraları

Bu olanları gören bir kız yardıma gelir. Kız, Keloğlan’ın bu zorlu yolculuğunu görünce yardımcı olmak için kendisine bir teklifte bulunur. Kız, balığa karşı bir çiçekle verebileceğini söyler. Keloğlan bu teklifi de kabul eder. Çiçeğin çok güzel göründüğü için teklifi kabul eder. Fakat, çiçek de sulanmadığı zamanlarda çok narin, solgun görünür. Çiçek, yol boyunca sürekli yaprakları dökülmeye devam eder. Keloğlan, çiçeği ilk aldığı duruma getirebilmek için ne yapacağını bir türlü bilemez.

Bu sırada keloğlanın yanına bir peri gelir. Peri, Keloğlan’ın sıkıntılı durumunu gördüğünde yardımcı olma teklifinde bulunur. Peri, çiçeğine karşı kendisine özel bir dilek hakkı sunar. Keloğlan, dilek dilemin çok daha değerli olduğunu bilerek bu teklifi hemen kabul eder. Fakat, dileğin gerçekleşmesi için zorlu bir süreç başlar. Dileği, kendisinin isteği dışında farklı zor şartlara ve kötülüğe doğru gider . Keloğlan, bu dileğinden vaz geçmek ister.

Dilek perisi keloğlanın bu durumunu görür ve dayanamaz. Peri, Keloğlan’a dilek hakkını geri alarak ona bir takas teklifinde bulunur. Dilek perisi bir kese altınla dilek hakkını değiştirmek istediğini sorar. Keloğlan, annesinin kendisine verdiği altınları geri almak istediği için bu teklifi hemen kabul eder. Fakat, altın ağır olduğu ve yürümekten yorulduğu için ne yapacağını bilemez. Keloğlan dertli dertli yol kenarında oturmaya başlar. Yürümeye dermanı kalmadığı için bu altınlarla ne yapacağını bilemez.

Keloğlanın annesi gelir. Annesi, Keloğlan’ın bu zorlu yolculuğunu gördüğünde oğluna yardım etmeyi teklif eder. Annesi, altınlara karşı oğluna sarılma teklifi eder. Keloğlan, annesinin ona sarılmasının daha iyi geleceğini düşünür ve takası kabul eder. Annesi, Oğluna sarılır ve şu sözleri söyler “Senin için en değerli olan şey, sevgindir. Seni çok ama çok seviyorum, kel oğlum.” der. Keloğlan, annesinin bu söylediği sözleri duyduğunda çok sevinir ve ona “Sen de ben en değerli şeyimsin annem. Seni her şeyden daha çok seviyorum.” der. Böylece, Keloğlan ile annesi beraber eve döner. Mutlu mesut yaşamaya devam ederler.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Rüyaların Kapısı

Evet çocuklar. Bu masalımızda sahip olduğunuz şeyin değerini bilmiyorsanız farklı şeylerle takas etmemeniz gerektiğini anlattık. Ticaret de her zaman para kazanmayabilirsiniz ancak zarar etmemeniz için sakin olmanız ve gelen her teklifi kabul etmemeniz gerekiyor. Bu masalımız da bu gecelik bitti. Anne ve babanızı öperek uyuyabilirsiniz

keloglan 3

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu