Tilki ve Tavuk Masalı

''Tilki ve Tavuk Masalı'' Masalımızda Art niyetli başlayan bir masalın dostluk sayesinde nasıl da düzeldiğini gösteriyor. Çocuklarınız için bu masalı okuyabilirsiniz

sesli dinlemek icin tiklayin

Tilki ve Tavuk Masalını Okuyalım

Bir zamanlar küçük bir köyün küçük bir evinde , güzel bir tavuk yaşarmış. Tavuk, eğlenceli ve uysal bir canlıymış. Her gün, güneşin doğuşuyla beraber uyanır kulübesinde dolaşmaya başlar ve arkadaşlarına beraber gezermiş.

Bir sabah, kulübesine doğru gelen ve arada sırada yakınlardan geçen kurnaz Tilki Hasan, tavuğu kulübesinde rahat rahat gezip yem yediğini gördü . Tavuk, eğlencesi ve neşesiyle biliniyordu. Hasan, tavuğa daha da yakınlaşmak istedi ve onun için bir plan yapmak istedi.

Hasan, tavuğa doğru gittikçe yanaştı ve dostluk kurmak istediğini gösterir bir şekilde sohbet etmek için çabaladı. “Merhaba, güzel tavuk,” dedi. “Sizinki gibi güzel bir tavuk daha önce görmemiştim. Sizi görür görmez yanınıza gelmek istedim. Belki de güzel iki dost olabiliriz?” dedi.

Tavuk, öncelikle bu tutuma karşı çekinerek durdu, ancak Hasan’ın samimi ve dostça tavırlarına kanarak onunla arkadaş olmaya karar verdi. Beraber güzel zaman geçirdiler, kulübesinden dışarı çıkarak yakınlarda güzel oyunlar oynadılar, sohbet ettiler ve hatta diğer arkadaşlarıyla da oynadılar.

Fakat, Hasan’ın gerçek niyeti aslında hiç ama hiç masum değildi. Bir gün, tavuk için çok kurnazca bir fikir önerdi “Neden güneşin en güzel göründüğü öğle saatlerinde, kaz tüyü toplamak için beraber gezmeyelim?” dedi. “Kaz tüyleri de, çok değerli ve özel tüylerdir.”

Tavuk, Hasan’ın bu fikrini kabul etti ve çiftlik den uzaklaşarak ormana doğru beraber gitmeye başladılar. Fakat, öğlen saati geldiğinde, Hasan tavuğun arkasına doğru hızlı bir şekilde sıçradı ve onu hemen yakaladı. Tavuk, eğlenceli eğlenceli yürürken bir anda av olduğunu anladı ve korkmaya başladı.

Hasan, tavuğu yakalayınca kendisini nasıl kandırdığını aslında onu bir yem olarak gördüğünü söyledi. “Seni tuttum, çünkü seni öğle saatinde yemek için böyle bir plan yapmıştım,” dedi.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Ceylan ile Aslan Masalı

Tavuk, korkmuş ve aynı zamanda çok da üzülerek. “Hani biz dostuk neden böyle bir plan yaptın ?”

Hasan, tavuğa dikkatli bir şekilde bakarak eski yaptığı sohbetler aklına geldi ve tavuğu özgürlüğüne saldı. “Evet, seninle dost kalmak benim için çok daha önemliydi,” dedi. “Özür dilerim, kendi duygularıma karşı engel olamadım çünkü benim genimde senin türünü yemek var ” dedi.

Tavuk, Hasan’ın samimi bir şekilde özür dilediğini görünce kendisini affetti ve tekrar dost oldular. Her ikisi de bu kötü durumdan sonra dostça bir şekilde çiftliğine geri döndüler, Hasan’ın kalbi onu eskisi gibi dost olarak görüyor , yiyecek olarak görmüyordu. Gerçek arkadaşlığın ne kadar önemli bir şey olduğunu anlamış oldu.

Bu masalımızda, bazıları bizim hakkımızda kötü planlar yapmış olsa da samimi bir dostluk ve arkadaşlığın buna engel olabileceğini gösteriyor. Arkadaşlıklar, samimi olmakla ve yalan söylememekle sağlanır. Bazen kötü insanlar da değişebilir.

Annemizi ve babamızı öperek uyumaya başlıyoruz çocuklar çünkü masalımız burada bitti.

tilki ve tavuk 2

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu