Zahir ve Sihirli Lamba

''Zahir ve Sihirli Lamba''Zahir, bir pazarda yaşlı bir adamdan gizemli bir lamba alır ve lambayı ovuşturunca içinden dost canlısı bir cin çıkar. Cin, Zahir'e üç dilek hakkı verir; Zahir ilk olarak annesinin sağlığının iyileşmesini, sonra şehirde bir oyun parkı yapılmasını diler. Son dileğinde, Zahir cinin özgürlüğünü diler ve cin, minnettarlıkla özgür kalır. Zahir, terk edilmiş bir kütüphaneyi yeniden canlandırır ve burada gizli bir oda keşfeder. Zahir'in bilgeliği ve yardımseverliği tüm diyara yayılır; o, tüm insanlara yardım ederek saygı ve sevgi kazanır.

sesli dinlemek icin tiklayin

Zahir ve Sihirli Lamba

Bir zamanlar, uzak bir diyarın kalabalık bir şehrinde, Zahir adında zeki ve çalışkan bir çocuk yaşarmış. Zahir, annesiyle birlikte küçük bir evde yaşar, gündüzleri şehrin pazarında meyve satarmış. Bir gün, pazarda yaşlı bir adamla tanışmış. Adam, Zahir’e antika bir lamba vermiş ve bu lambanın çok özel olduğunu söylemiş.

Zahir, eve döndüğünde lambayı merakla ovuşturmuş ve birdenbire lambadan dumanlar çıkmaya başlamış. Dumanlar arasından, güçlü ve dost canlısı bir cin belirmiş. Cin, Zahir’e üç dilek hakkı tanımış.

Zahir’in ilk dileği, annesinin sağlığının yerine gelmesi olmuş. İkinci dileği ise, şehrin tüm çocukları için bir oyun parkı yapılmasıymış. Cin, bu dilekleri hemen yerine getirmiş.

Son dilek için Zahir, uzun uzun düşünmüş. Sonunda, cinin özgürlüğünü dilemiş. Cin özgür kalmış ve Zahir’e teşekkür ederek ayrılmış.

Zahir’in bu iyilikleri, tüm şehir tarafından duyulmuş ve herkes onun iyilikseverliğini ve alçakgönüllülüğünü övmüş. Zahir ve annesi, bundan sonra şehirde sevgi ve saygıyla anılmışlar.

Zahir, cinin kendisine verdiği üç dilekten sonra, şehirdeki herkesin sevgisini ve saygısını kazanmıştı. Ancak Zahir, bu ün ve takdirle yetinmeyip, şehrin daha iyi bir yer olması için çalışmaya devam etmiş.

Bir gün, şehrin uzak bir köşesinde, unutulmuş ve terk edilmiş bir kütüphane keşfetmiş. Zahir, bu kütüphaneyi yeniden hayata döndürmeye karar vermiş. Günlerce çalışmış, kitapları temizlemiş ve düzenlemiş. Sonunda, kütüphane şehrin en popüler yerlerinden biri haline gelmiş.

Kütüphanenin açılış günü, Zahir bir sürprizle karşılaşmış. Lambadan çıkan cin, özgürlüğüne kavuştuktan sonra Zahir’i görmeye gelmiş. Cin, Zahir’in kütüphaneyi yeniden canlandırma çabalarından çok etkilenmiş ve ona tekrar yardım etmek istemiş.

Cin, Zahir’e kütüphanede gizli bir oda olduğunu söylemiş. Bu odada, dünyanın dört bir yanından gelen nadir kitaplar ve bilgelikle dolu eserler bulunuyormuş. Zahir ve cin, bu kitapları incelemeye başlamışlar ve çok geçmeden Zahir, bu eserlerin yardımıyla şehrindeki birçok soruna çözüm bulmuş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Sihirli Ormanın Sırrı Masalı

Zamanla, Zahir’in bilgeliği ve yardımseverliği tüm diyara yayılmış. İnsanlar, sorunları için ona danışmaya ve öğütlerini almaya başlamışlar. Zahir, herkese yardım etmiş ve onların hayatlarını iyileştirmiş.

Ve böylece, Zahir, sadece şehrinin değil, tüm diyarın sevilen ve saygı duyulan bir bilge olarak anılmaya başlamış. O ve annesi, mutluluk içinde yaşamış ve Zahir, her zaman iyiliği ve bilgeliği yaymaya devam etmiş.

Evet çocuklar bu masalımızda burada bitti. Sizde Binbir Gece Masalları kategorisinde yazabilir ya da onlarca farklı kategoriden size uygun olanlara masallar gönderebilirsiniz. Bunun için aşağıda ki resme tıklamanız yeterli olacaktır. Sitemizi takip ederek her gün yeni masal okuyabilirsiniz.

masal gonder

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu