Doğruluk Kısa Hikayesi

''Doğruluk Kısa Hikayesi'' Afra ve Neva adında iki kız kardeş, oyun oynarken sehpanın üzerindeki cam vazoyu kırarlar ve annelerine yalan söylerler. Ablaları Azra’nın doğruluk hakkındaki hadisiyle yüzleşen kardeşler, sonunda annelerine gerçeği itiraf ederler. Anneleri, doğruyu söyledikleri için onları ödüllendirir ve kardeşler bir daha yalan söylemezler.

sesli dinlemek icin tiklayin

Doğruluk Kısa Hikayesi

Afra ve Neva adında iki kız kardeş varmış. Bu kardeşler birbirlerini çok sever ve hiç üzmezlermiş. Kardeşler evlerinde oyun oynarken sehpanın üzerindeki cam vazoyu kırmışlar. 

Anneleri onlara kızar diye çok korkmuşlar ve odalarına gitmişler. Anneleri ise sesi duyunca hemen içeriye doğru koşmuş ve cam vazonun kırıldığını görünce çok üzülmüş. Sonra çocuklarının yanına gidip sormuş Afra Neva vazoyu siz mi kırdınız demiş. Afra ve Neva çok korktukları için yalan söylemişler. Yoo biz kırmadık demişler.  Anneleri odadan çıkmış. Biraz zaman geçtikten sonra kapı çalmış. Gelen Afra ve Nevanın ablası Azraymış. Afra ve Neva ablalarını odaya çağırmışlar. Olan biteni ablalarına anlatmışlar. Ablaları çok üzülmüş ama yalan söyledikleri içinde onlara biraz kızmış. 

Onlara bir hadis söylemiş ”doğru sözlülük iyiliğe iyilikte insanı cennette götürür” demiş ve oradan ayrılmış. Afra ve Neva annelerine yalan söyledikleri için çok pişman olmuşlar. Annelerinin yanına gidip doğruları anlatmışlar. Anneleri Afra ve Nevaya kızmamış aksine doğruyu söyledikleri için onlara teşekkür etmiş ve o günden sonra Afra ve Neva bir daha hiç yalan söylemişler.

Bu masalın yazarı olan Azra ‘ ya teşekkürler ediyoruz. Sayesinde binlerce çocuk masal okuyarak uyuyacak. Sizde kısa hikayeler göndermek isterseniz aşağıda ki resme tıklayabilirsiniz.

masal gönder

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Aslan'ın Gökyüzüne Yolculuğu

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu