Ferrari ile Eski Lastik Masalı

''Ferrari ile Eski Lastik Masalı'' Hikayemizde fevri davranmanın sadece kendimize zarar verdiğini anlatan bir öğretici masaldır.

sesli dinlemek icin tiklayin

Ferrari ile Eski Lastik Masalı

Günlerden bir gün, herkesin çok sevdiği bir araba varmış. Arabanın ismi Ferrari imiş. Ferrari, çok hızlı ve herkes tarafından sevilen çok büyük bir araba markasıymış. Büyükten küçüğe herkes o arabaya hayranmış. Fakat Ferrari, kibirliliğiyle bilinir ve kendini tüm arabalardan daha iyi olarak görürmüş. Farklı hiç bir araba markasıyla arkadaş olmaz, onları kendisinden çok küçük görürmüş. Bir gün, Ferrari yolda çok hızlı bir şekilde giderken, yolun kenarında duran araba lastiğini görmüş. Lastik, kullanıldığı için çok eskimiş ve çok kirli görülüyormuş.

Ferrari, lastiği görünce kahkaha atmaya başlamış. “Ne kadar kötü ve eski bir lastiksin? Senin kadar kötü bir lastik üretildiğimden beri hiç görmedim. Benim gibi bir ferrari arabasının lastiği hiç bir zaman olamazsın. Manzaramı kapatıyorsun hemen buradan defol!” demiş. Lastik, Ferrari’nin bu tavrına çok kırılmış ancak hiç bir laf söylemeden durduğu yerden gitmiş. Ferrari, lastiğin kalbini kırdığını hiç umursamadan manzarasına baka baka yavaş bir şekilde yoldan gitmeye devam etmiş. Düzgün bir otoban gördükten sonra bir anda hızlanmış ve çok hızlı bir şekilde gitmeye devam etmiş. Bu kadar hızlı gittiği için yolda ki çukuru görememiş ve maalesef çukura tek lastiğiyle girmiş. Çukura girdiği için, bir lastiği hemen orada patlamış. Ferrari, bu durumdan çok korkmuş. Çok hızlı gittiği için kaza yapabilirmiş fakat iyi bir araç olduğu için kaza yapmadan kurtarabilmiş. Ancak tek lastiği patladığı için yoluna devam edememiş ve kendi kendine “Ne yapabilirim ki şimdi ? Benim gibi hızlı bir arabanın başına nasıl böyle bir durum gelebilir ? Etrafımda da yardım edecek kimse yok , buradan nasıl kurtulacağım” diye düşünmüş. Bir süre bekledikten sonra, lastik yanından geçiyormuş. Ferrari’nin bu durumunu görünce çok şaşırmış ve iyi bir insan olduğu için ona yardım etmek istemiş. “Selam, Ferrari. Gördüğüm kadarıyla bir lastiğin patlak görünüyor. Sana yardım etmek isterim. İstersen beni kullanabilirsin ?” diye sormuş. Ferrari, lastiğin bu laflarına karşı şaşırmış. “Sen mi bana yardım edeceksin? Sen kim oluyorsun ki ,benim seni kullanabileceğimi düşünüyorsun. Senin gibi kalitesiz ve eski bir lastik bana yardım edemez. Ferrari marka araç her zaman en iyi lastiği takmak zorunda. Hemen buradan uzaklaş !” demiş. Lastik, Ferrari’nin bu sözlerine çok sinirlenerek hemen bırakıp gitmiş. Bu tepkilerine rağmen hiç bir zaman cevap vermemiş ve direkt kendi yoluna koyulmuş.

masal gonder PjTk4KGJNDa7

Ferrari, siniri geçtikten sonra lastiğe karşı yaptıkları için çok pişman olmuş. “Neler yaptım ben böyle? Belki de o bana yardımcı olurdu. Burada tek başıma ne yapacağım hem gelen giden de yok. Hiç kimse bana yardım edemeyecek. Lastik ile daha iyi konuşup arkadaş olabilirdim. Ona bu kadar tepki göstermem deki sebep neydi ki ? O sadece bana yardım etmek istiyordu.. Keşke onu dinleseydim.” demiş. Ne kadar pişman olsa da artık çok geçmiş. Çünkü lastik çoktan yola koyulmuş ve uzaklaşmış. Sonunda bir çekici gelerek ferrariye yardımcı olmak için servise getirmiş .Ferrari lastiğini değiştirip yeni bir lastik takmış. Ne kadar çok kaliteli lastik taksa da ihtiyacı olduğunda kalitesiz markaların bile kendisinin hayatını kurtarabileceğini anlamış. Artık çok geç olsa da ferrari lastiğe her zaman teşekkürler etmiş. Ancak lastik bunu hiç duyamamış.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Pamuk ve Bayan Kirpi Hazine MacerasıEvet çocuklar bu masalımızda her zaman sakin kalmayı ve insanlara karşı iyi davranmamız gerektiğini öğreniyoruz. Kötülük yaparsak bunun zararı her zaman bize olacaktır.

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu