Hz. Muhammed’i Masallarla Tanıyalım

''Hz. Muhammed'i Masallarla Tanıyalım'' Hz.Muhammed 'in hayatını kısaca tanımamız için masal olarak anlattık. Çocuklarınıza okuyabilirsiniz

sesli dinlemek icin tiklayin

Hz. Muhammed’i Masallarla Tanıyalım

İslamiyet öncesinde, 571 yılında Mekke şehrinde doğan ve Abdullah bin Abdülmuttalib ‘ Tüccarın oğlu olan Hz.Muhammed, dürüst ve adaletli kişiliğiyle tanınan birisiydi. Çevresinde herkes tarafından “El-Emin” olarak tanınırdı, çünkü onu tanıyan herkes ne kadar güvenilir birisi olduğunu bilirdi.

Bir gün, Hz.Muhammed, Mekke çöllerinde gezerken , dinlenmek için genellikle tepeye çıkmayı tercih ederdi .Tüm insanlar için düşünürdü: “insanlar neden adaletsiz ve bu kötülük neden var? Neden durumu daha iyi olanlar , fakirlere yardım etmek istemiyor? Bir insan kendisini diğer insanlardan nasıl üstün görebilir ve kölelik sistemi neden var ?”

Tüm insanların eşit olduğunu düşünen Hz. Muhammed’in sık sık gittiği o mağara da, Melek Cebrail tarafından ilk vahi geldi. Cebrail Meleği, Allah’ın buyurlarını Muhammed’e anlatmaya başladı. Muhammed, bu emirleri iyice dinledi ve tüm insanlara Müslümanlığı, Allah‘ın buyurduklarını iletmeye başladı. Son din olarak, islam kabul edildi. İslam dininin emirlerini adalet, eşitlik, merhamet ,hoşgörü ve insanlar arasında yardım etmek üstüne kuruldu.

Hz.Muhammed’in anlattıkları Mekke’de yaşayan çoğu insanlar tarafından kabul edildi, fakat herkes anlattıklarını kabul etmedi. Muhammed ‘i takip edenler onun anlattıkları yoldan gidenlere kötülükler edildi ve Mekke’den Medine’ye gitmek zorunda kaldılar. Medine’de, İslam dini büyüyüp kabul edildi ve Hz.Muhammed ‘ in anlattıkları gün geçtikçe daha çok duyuldu.

Aylar ve yıllar geçtikçe, Hz.Muhammed ‘in islamiyet hakkında anlattıkları kabul edildi, müslümanlar çok güç kazanmaya başladı ve İslam gün geçtikçe yayıldı. Hz.Muhammed, insanlara Allah’ın yalnız ve tek yaradan olduğunu, insanların kardeş olarak yaşayacağını ,adaletin ve iyiliğin çok önemli olduğunu öğretti. İslam’ın kuralları ve diğer islam’i bilgiler de , Kur’an-ı Kerim adıyla bir kitap olarak toplandı.

Hz. Muhammed’in hayatıyla, İslamiyet’in başlangıcı olarak kabul edilmektedir ve onun öğrettikleri, milyonlarda Müslüman’ın hayatına yön verdi. Müslümanlar, Hz.Muhammed ‘i peygamberi olarak kabul eder ve onun hayatıyla ve öğrettikleri, İslam’ın temel taşlarından olarak kabul edilir.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Altın Yapraklı Ağaç Masalı
islam

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu