Küçük Tavşan ve Kartal

''Küçük Tavşan ve Kartal'' Bir ormanda yaşayan küçük bir tavşan, dünyayı gezme hayali kurar. Ormanın gezgin kartalı, kendisine yardımcı olacak bir hayvan aradığını duyurur. Tavşan, cesaretini toplayıp kartala katılır ve birlikte dünyayı keşfetmeye başlarlar. Tavşanın hayali gerçekleşir ve çok mutlu olur.

Küçük Tavşan ve Kartal

Bir zamanlar büyük bir ormanda yaşayan küçük bir tavşan varmış. Bu küçük tavşan dünyayı gezmenin hayalini kurarmış. Kendi yaşadığı ormandan başlayıp taa dünyanın öbür ucundaki ormanları görmek istermiş. Günlerden bir gün kahvaltısını yaparken, ormanın gezgin kartalı hemen yanıbaşına konmuş. Bu kartala gezgin denmesinin sebebi, dünyanın farklı yerlerini gezip öbür hayvanlardan bilgi getirmesi sebebiylemiş. Gezgin kartal şöyle demiş:

” Benimle beraber gezip bana yardımcı olacak bir hayvana ihtiyacım var! Tüm hayvanlara duyurudur. Gelmek isteyen olursa bana yarın geceye kadar haber verebilir!”

Küçük tavşan bunu duyunca çok mutlu olmuş. Ancak kartala gidip bu fikrini söylemekte utanmış. Çünkü o bir kartal iken kendisi, kendini koruyamayan minik bir tavşanmış. Eğer kartala fikrini söylerse dalga geçeceğinden korkmuş.

Ertesi sabah olmuş. Ancak hiç bir hayvan bu meslek için kartala başvurmamış. Çünkü dünyayı gezmek ve haberler getirmek zor bir işmiş. Bu yüzden kimse cesaret edememiş. Nihayetinde hava kararmaya başlayınca gezgin kartal acele ederek tekrar ormanın hayvanlarına duyuru yapmış:

” Benimle beraber gelip bana yardımcı olacak kimse yok mu? Beni tek mi bırakıyorsunuz?”

Herkes bu söz karşısında sessizliğini korumuş. Sessizliğin devam ettiğini gören bilge baykuş konuşmaya karar vermiş:

” Küçük tavşan senin yanına bunun için gelmedi mi?”

Gezgin kartal, gözlerini küçük tavşana çevirmiş. Ancak küçük tavşan utançtan başını yere eğmiş. Gezgin kartal, küçük tavşanın yanına gelip neden böyle yaptığını kendisine sormuş.

” Ben küçük bir tavşanım.” demiş o da. ” Kendimi senin gibi koruyamam. Ve oldukça da zayıfım. Bu isteğimi söylersem benimle dalga geçersin diye düşündüm.”

” Seninle asla dalga geçmezdim küçük tavşan. Hatta bu ufaklığına rağmen cesaretini tebrik eder, seni yanıma alırdım” demiş Gezgin kartal. Küçük tavşan bu açıklamayı duyunca utançtan kıpkırmızı kesilmiş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Ormanın Ruhu ve Yeşil Mucizeler

” Ne diyorsun? Hala benimle gelmek istiyor musun?” diye sormuş tebessüm ederek Gezgin kartal.

” Elbette isterim!”

Küçük tavşan sevinçten havalara uçmuş. Artık o da dünyayı gezebilecekmiş çünkü. Hayali gerçekleştiği için çok mutluymuş. Ve böylelikle o gece eşyalarını hazırlamış Küçük tavşan. Ertesi sabah erkenden kalkmış ve kartalın evinin önüne gelmiş. Kartal ile birbirlerine günaydın demişler. Kartalın sırtına atlayan küçük tavşan onu seçtiği için kartala teşekkür etmeyi de ihmal etmemiş tabii ki. Ve birlikte yola koyulmuşlar.

O günden sonra Küçük tavşan ve Gezgin kartal, kendi yaşadıkları ormana diğer hayvanlardan haber getirmeye devam etmiş. Ve birlikte ömürlerinin sonuna dek bu güzel işi yapmışlar…

Bu hikayemizin konusunu seçen küçük kardeşim Yunus Alperen’e sevgilerle…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu