Masal Dinlemeyi Seven Çocuklar

''Masal Dinlemeyi Seven Çocuklar'' Hikayemizde tüm bireylerin aslında masal dinlemeyi sevdiğini ve büyüdüklerinde de kendi bildikleri masalları küçüklere anlatarak nesilden nesile taşınabileceğini anlatıyor.

sesli dinlemek icin tiklayin

Masal Dinlemeyi Seven Çocuklar’ın Masalı

Küçük ,tatlı ve uzak bir köyde, masal ve hikayeleri çok seven çocuklar yaşarmış. Her gece, köyün yaşlı insanları masal anlatabilmek için toplanır ve masal dinlemek isteyen gençleri bir arada tutarak anlatmaya başlarlardı. Çocuklar, hemen akşam olsun da yaşlı amcalar masal anlatmaya başlasın diye beklerlerdi. Öğretici hikayeleri dinleyebilmek veya büyülü bir masalı dinlemek için çocuklar sabırsızlıkla bekliyorlardı.

Bir gece, köyde yaşayan en yaşlı Nene, çocuklar için çok özel bir masal anlatacağını söyled. Nene, büyülü diyarın karanlıklarında saklanan unutulmuş bir hazinenin masalını anlatacağını söyledi. Çocuklar çok heyecanlanıp neneyi beklemeye başlamışlar. Ortamın daha heyecanlı olması için tam ortalarına Ateş yakmışlar ve Nene’nin anlatacağı hikayeyi dinlemek için oturmuşlar.

Nene, hikayesinde ormanda yaşayan sihirli yaratıkların, sihirli güçlerini ve çok zorlu şartlarda bile zorlanmadığından söz etti. Çocukların hayal güçlerinin çok kuvvetli olmasından dolayı hemen ormanda yaşayan sihirli yaratıkların nasıl olacağını düşündüler. Nene’nin anlattığı bu masal, çocukların bugüne kadar duydukları en heyecanlı ve güzel masal olduğuna karar verdiler.

Masalın bitiminde, Nene çocuklara : “Eğer hazinenin sizin olmasını istiyorsanız, cesaretlenerek toplanın ve büyülü diyara doğru yola çıkın. Büyülü diyarda bu hazineyi ararken çok zorlanacağınızı ve başınıza sorunların çıkacağını ama her zorlanmanın ardından yeni bir şey öğreneceğinizi ve sırra sahip olduğunu da unutmayın. En önemlisi de, hikayenin gerçek olduğuna inanıp , kalbinizdeki sevgi ile dayanışmanın bu masalın sonunda sizi hazineye kavuşturacağından emin olun.

Tüm gençler, Nene’nin bu söylediklerini önemsediler. Beraber toplanıp cesaretlerini güçlendirdiler ve büyülü diyara doğru yola koyuldular. Maceralarında Nene’nin söylediği gibi karşılarına sürekli yeni zorluklar çıktı ve bu zorlukları beraber aştılar ve en sonunda hazineyi karşılarında gördüler.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Çakal ve Maymun Masalı

Masal okuyup dinlemeyi seven tüm çocuklar, yalnızca hazineyi bulmadılar, aynı zamanda da yaşadıkları her an boyunca her dakikalarını bir masalmış gibi yaşamayı öğrendiler. Kendilerine büyüklerinin anlattıkları gibi , kendi yaşadıklarını da köyün diğer küçük çocuklarına anlatarak onlarda köyün küçük masalcıları oldular.

Masal dinlemeyi ve okumayı seven bu gençler, yaşadıkları gün boyunca sürekli yeni maceralara atılmak için hayatlarını devam ettiler ve yaşadıklarını küçüklerine de anlattılar. Masallar, çocukların hayatına bir sihir gibi dokundu ve her zaman için cesur ve heyecanlı çocuklar olarak hatırlandılar.

Masal dinleyip okumayı seven çocuklarımız, hayatın her döneminde yeni bir masalın olduğunu ve herkesin kendisi içinde bir hikaye yazabileceğini anlamış oldu. Bu masal, çocukların hikayesi için sadece bir başlangıç olabilirdi.

cocuk masallari 2

Masal dinleyip okumayı çok seven çocuklar, hazineyi bulduktan hemen sonra köylerine büyük bir gururla geri geldiler. Herkes çocukların masalını dinlemek için köye geldi , yaşlılar çocuklar herkes çok heyecanlıydı. Köyde yaşayan tüm çocukların dışında diğer köyde yaşan çocuklarda anlattıkları hikayeden çok etkilendi ve bu hikaye her geçen gün daha da çok bilinir oldu. Çocuk masalları;

Gençler, köylerine döndüğünde hazineyi dağıtmak yerine gizli bir ormanda saklamaya karar verdiler. Hazinenin onlar için hiçbir önemi bulunmuyordu , kendilerinin parada pulda hiç işleri yoktu . Onların en çok istedikleri, beraber geçirdikleri güzel zaman ve dostluklarına karşı duydukları güvendi.

Gel zaman git zaman, bu masalı da dinleyen çocuklar büyüdü fakat bu dinledikleri masalı da diğer küçük çocuklara anlatmaktan hiç bir zaman vaz geçmediler. Her gece, köyün merkezinde oturup bildikleri tüm masalları diğer küçük çocuklara anlatmaya devam ettiler. Yeni hikayeler uydurup ve küçük çocuklar içinde yeni masallar buldular.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Zümrüd-ü Anka'nın Sırrı

Günlerden bir gün, köylerini ziyaret etmek için yeni birisinin geldiğini gördüler. Gezgin, köydeki tüm çocukların masal dinlemek için ne kadar heyecanlı ve merak beklediklerini görünce çok şaşırdı. Masal dinlemenin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen gezgin , çocuklardan bir istekte bulundu. Kendisine de masallardan bir tane anlatıp anlatamayacaklarını sordu. Masal dinleyip anlatmayı seven çocuklar böyle bir isteği duyunca hiç düşünmeden hemen anlatmaya karar verdiler.

Gezgin bu söylediklerinde sonra , köyde ki tüm çocuklara hediye vermek istedi. Bu hediye, masal anlatmayı seven çocuklar için çok özel bir hediye oldu ve onu saklamaya karar verdiler. Hediyenin ne olduğunu sadece masalı anlatan çocuklar biliyordu. Bu hediye de çocukların yeni hikayeler anlatabilmeleri için sihirli bir harita ve masalları yazabilecekleri özel bir defterdi.

Masal anlatmayı seven çocuklar, büyümeye devam ettikçe dünyayı gezmeye karar verdiler. Gittikleri her yerde yeni maceralar yaşadılar ve bu macerayı diğer insanlara da paylaşarak dilden dile dolandılar. Bu sayede, dünyada yaşayan diğer tüm çocuklarda bu çocukların masallarını öğrenmiş oldular.

Böylece, “Masal Dinlemeyi Seven Çocuklar” masalı, sonsuz bir döngüye girerek dünyada ki tüm çocukların dilinde dolaşmaya başladı. Herkesin ezberinde olan masallar olmaya başladılar. Dünyada ki tüm çocuklar masal dinlemenin ne kadar önemli olduğunu anlamış oldu, dünyayı çok daha güzel bir yere dönüştürmek için masallarda öğrendikleri güzellikleri kendileri de yapmaya başladılar.

Masal dinlemeyi seven çocuklar dünyayı gezdikçe, birçok farklı kültüründe kendilerine özgü masalların olduğunu öğrendiler. Bu masallar, insanların ne kadar farklı olduğunu ve farklılıklarla herkesin kendisine özgü yeni masallar ürettiğini gördü. Çocuklar, masallarının gücü sayesinde dünyanın dört bir tarafında dostlar kazandılar ve yeni arkadaşlarla, barış ve huzur dolu yeni bir dünya inşaa ettiler.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Pamuk Prenses ve 7 Cüceler Masalı

Dünyayı daha da güzel bir yere dönüştürmek için çocuklar, dünyada ki en çok kullanılan dillere göre masallarını anlatıp kitaplara yazmaya karar verdiler. Tüm masal ve hikayeleri tek bir kitap da toplamak istediler. Bu kitap, dünyada yaşayan tüm çocuklar için özel bir hazine olacaktı.

Çocuklar artık yetişkin birey haline geldiler , ancak masal dinlemeyi ve okumayı hiç bir zaman esirgemediler. Yıl da Bir gün Dünya genelinde masal okuma ve dinleme Günü ilan ettiler. Bu gün dünyada ki tüm çocuklar bir hikaye okuyorlardı. Bu festival, dünyada ki tüm çocukları bir araya getirip masal okuma ve dinleme festivali oluyordu. Tüm çocuklar bu günü çok sevdiler.

Masal dinlemeyi seven çocuklar, yaşadıkları günler boyunca her zaman çocuk olarak kalmak istediler. Çünkü masal okumayı ve dinletmeyi çok seviyorlardı. Her yeni çocuklar, masal anlatma geleneğini devraldı ve geleceğin çocuklarına da anlatabilecekleri yeni masallar buluyorlardı.

Böylece, “Masal Dinlemeyi Seven Çocuklar” hikayemizde, bir çok neslin anlatabileceği yeni hikayeler, masallar sonsuza kadar kitap sayesinde yaşamaya devam etti. Masallar, tüm çocukların beynini daha da çok geliştirip yeni hayal dünyası kurmalarını sağlıyor. Farklı kültürlerin pekişmesini sağlıyor. Bu masalımızda tüm büyüklerin de eskiden küçük bir çocuk olduğunu ve onlarında masalları çok sevdiğini anlatıyor.

Sizde büyüdüğünüzde çocuklarınıza ya da küçüklerinizi yeni masallar anlatabilirsiniz.

cocuk masallari 3

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu