Peygamberlerin Özelliklerini Bilelim

''Peygamberlerin Özelliklerini Bilelim'' Her gün bir peygamberimiz hakkında çok kısa bilgilerle özelliklerini anlatacağız.Sizlerde çocuklarınıza okuyabilirsiniz

sesli dinlemek icin tiklayin

Peygamberlerin Özelliklerini Bilelim

  1. Hz. İbrahim: Hz. İbrahim efendimiz, Allah’a koşulsuz şartsız inanan bir peygamberlerimizdendi. Günlerden bir gün, yolda yürürken bir yabancı insana yardım ettiğini düşündü. Bu yabancı insan aslında melek olan Cebrail’di. Cebrail, İbrahim Peygamber’e Allah’ın onun içerisinde ki iyiliği gördüğünü ve ona çok özel hediye verdiğini söyledi. Bu hediye de, Hz. İsmail’in doğması oldu. Hayırlı bir evlada sahip olduğu için çok şanslıydı.
  2. Nuh’un Gemisi: Hz. Nuh, Allah’ın emirleriyle dünyada ki canlıları kurtarabilecek çok büyük bir gemi yaptı ve gemiye her türden farklı bir hayvanı alarak tufan dan soylarını kurtarmaya sebep oldu. Bu hikaye de, Allah’ın yarattığı tüm canlılara merhametini göstermektedir.
  3. Hz. Yusuf’un Rüyası: Hz. Yusuf Peygamber, çok güzel rüyalar görüp bunları ailesiyle paylaşırdı. Fakat kardeşleri ona her zaman kötü davranıyorlardı ve onu bir kuyuya atarak ölmesini istediler. Sonunda Yüce Allah, Hz.Yusuf’u kuyudan kurtarmaya sebep oldu ve ona çok büyük bir makam verdi. Bu hikaye de, sabrın önemi, sadakat ve rüyaların değerini gösterir.
  4. Hz. Muhammed S.A.V . ve İlk Vahiy: İslam peygamberi olan Hz. Muhammed S.A.V., Hira dağının Mağarası’nda Yüce Allah’tan ilk vahyi aldı. Son peygamber olarak geldiğini buyurdu. İslamiyeti yayması için görevlendirildi. Bu olanlar onun peygamberliğinin başlamasıydı. Bu hikaye de, son peygamber olan Hz.Muhammed S.a.v. ‘ in Allah’ın vahilerini alarak insanlığın son kurtarıcısıdır.
  5. Hz. İsa’nın Mucizeleri: Hz. İsa Peygamberimiz, mucizelerle dolu bir hayatı oldu. Ölüleri dirilttiği ve hastaları iyileştirdiği gibi mucizeleri olmaktadır. Bu yaşananlarda, Allah’ın kudretini ve merhametini göstermektedir.

Bu hikayeleri çocuğunuza yatmadan önce anlatırken, çocuğun anlayış seviyesine göre ve anlayış düzeyine göre uygun bir şekilde anlatmaya dikkat ediniz. Bu hikayelerde, anlatılmak istenen mesajları özellikle vurgulayarak, çocuğunuzun dini değerleri anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Dini masalları internet sitemizden okuyarak ya da yapay zeka seslendirmesiyle dinletebilirsiniz.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Ahıra Giren Köpek

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu