Rengarenk Olmak İsteyen Top

''Rengarenk Olmak İsteyen Top'' Bir top ülkesinde, toplar altı aylık olduktan sonra istedikleri renge dönüşebiliyorlarmış. Haylaz adında bir top, rengarenk olmak istemiş ama bu renk ülkede yokmuş. Küçük kız Nisa'nın yardımıyla, boyandıktan sonra yağmurda boyası akınca, Nisa ona rengarenk çiçekler yedirerek dileğini gerçekleştirmiş. Haylaz, Nisa'yla dost olmuş ve bu dostluk ömür boyu sürmüş.

sesli dinlemek icin tiklayin

Rengarenk Olmak İsteyen Top

Bir  varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, Koskoca bir top ülkesi varmış. Bu ülkede toplar beyaz olarak dünyaya gelir, ve 6 aylık olduktan sonra kendi renglerini seçerlermiş. Seçtikleri renkteki çiçekleri bulup yedikten sonra çiçeğin rengine dönüşürlermiş.İste bizim haylaz da o sene dünyaya gelen toplar arasındaymış.

Aradan 6 ay geçince topların renk seçim günü gelmiş. Bizim haylaz da çok heyecanlıymış. Herkes tek tek renklerini söyleyip, istedikleri renkli çiçeklerden yiyip o renge dönüşüyorlarmış. Tabi sıra bizim haylaza gelince o rengarenk bir top olmak istiyorum demiş. Herkes şaşırmış tabi çünkü rengarenk çiçek yokmuş ki o ülkede! Ama haylazın ısrarlarına dayanamayan ve Aralarında ki en büyük top dede olan kipkip dede;

-Bunu bir tek komşu ülkedeki insan ülkesinden olan ve bütün çiçeklerin koleksiyonunu  yapan küçük kız Nisa bilebilir gidip ondan yardım istemeliyiz.. demiş.

Kipkip dede ,haylaz birlikle komşu ülkedeki Nisa ‘ nın yanına gidip durumu anlatmış.

Nisa ne yapacağını bilememiş önce ama onu rengarenk boyamak gelmiş aklına ve aklına geleni de yapmış. Aynadan halini gören Haylaz çok mutlu olmuş. Çok teşekkür edip, Kipkip dede ile evine dönerlerken yağmur yağmaya başlamış öyle bir yağmış ki Haylaz ‘ın bütün boyaları akıp gitmiş üstünden. Bu duruma çok üzülen Haylaz Nisa ‘nın yanına gitmiş, bütün olayı anlatmış.

Nisa iyice düşündükten sonra aklına çok iyi bir fikir gelmiş. Bütün koleksiyonundaki çiçekleri yan yana yapıştırıp Haylaz’a yemesi için vermiş. O anda Haylaz rengarenk bir topa dönüşmüş. Nisa’ yada çok teşekkür etmiş.Nisa’ yı sırtına alıp zıplaya zıplaya bir süre gezdirip, evine bırakmış. Kipkip dede ile ülkelerine dönünce herkes Haylaz’a hayret ile bakmış. Ve çok beğenmişler. Haylaz ise Nisa ile çok iyi arkadaş olup sürekli ülkesine gidip gelerek dostlukları bir ömür devam etmiş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Kısa Kısa Hikayeler

Bu masalın yazarı olan değerli okuyucumuz Hacer & Nisanur ‘ e sonsuz sevgilerle teşekkürler ediyoruz. Onur sayesinde binlerce çocuk masal okuyarak uyuyacak. Sizde onur gibi Kısa Hikayeler kategorisinde masal yazarak gönderebilirsiniz. Onlarca farklı kategorimizde masal göndermek için aşağıda ki resme tıklayabilirsiniz.Gönderdiğiniz masallar sayesinde tema vakfına fidan göndererek güzel bir geleceğe kapılar açıyoruz.

masal gönder
masal gönder

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu