Sabırlı Sincap Masalı

''Sabırlı Sincap Masalı'' Hikayemizde sabırsız bir sincabın davranışlarına karşı annesinin verdiği eğitimi gösteriyor

sesli dinlemek icin tiklayin

Sabırlı Sincap Masalı

Küçük ve minnoş bir sincap varmış. Bu sincabın ismi Mavi imiş. Mavi, anne ve babasıyla beraber büyük bir ağaç gövdesinin içerisinde yaşıyormuş. Yaşadığı bu büyük ormanda bir çok iyi arkadaşı varmış.

Mavi, her boş vaktinde yemek yemek istermiş. Yemek yemekten çok keyif alıyormuş. En sevdiği yemek ise sabah saatlerinde yaptığı kahvaltıymış. Sabah saatlerinde, çıtır ekmeğin üstüne çikolata sürüp yemek de en beğendiği yemeğiymiş. Anne sincap çocuğu için evinde doğal çikolata yaparmış. Bahar mevsiminde kakao çekirdeklerini toplayıp evladı için çikolata hazırlığı yapıyormuş. Anne sincap bu çekirdeklerden evladı için çok doğal çikolata yapıyormuş. Bir gün annesiyle beraber kahvaltıda yiyebilmesi için çilek toplamaya gitmişler. Maviş çilek yemeği de çok seviyormuş. Mavi çilek toplamak için annesine yardım ederken , bir yandan da çilek yemeğe devam ediyormuş. Topladığı kadar da çilek yemiş . İşleri bitip eve doğru gittiklerinde çilek reçeli yapmak için annesine yardım etmiş. Mavi, çilek reçelini merak ettiği için annesine sürekli anne reçel oldu mu , reçel oldu mu diye soruyor muş.

Annesi de evladım reçelin pişmesi için sabırlı olmalısın. Çünkü doğal reçelin olması biraz uzun sürebiliyor bu yüzden sabırlı olmayı bilmelisin diye söylemiş. Bir iki saat içerisinde olduğunda ben sana haber vereceğim demiş. Mavi hemen ağlamaya başlamış.. “Anne ben sabretmek istemiyorum, hemen olsun istiyorum” demiş. Anne sincap da “Maalesef sabretmeyi öğreneceksin Mavi” demiş.  Mavi de annesinin kızdığını anladığı için tamam diyerek beklemeye başlamış. Mavi üzgün üzgün kapıya çıkarak ağlamaya başlamış. Ağladığını gören arkadaşı Mavi neden ağlıyorsun , bir sorun mu oldu yoksa diye ? sormuş. Mavi bir sorun olmadığını fakat annesinin reçel yaptığı için çok sabırsızlandığı açıklamış. Beklediğimden daha uzun sürüyor reçel yapmak demiş..  Arkadaşı sincap , evet haklısın . Reçel yapmak maalesef uzun sürüyor ancak olduktan sonra emin ol çikolata yemekten daha güzel olacağını göreceksin demiş. Beklemek yerine gel beraber top oynayalım , bu sayede zaman daha hızlı geçecektir diye eklemiş.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Ormanın Kahraman Korucuları

Aradan üç saat geçmiş ve mavi hemen reçeli hatırlamış. Oyun oynarken zamanın bu kadar hızlı aktığına da çok şaşırmış. Annesi Mavi reçel hazır istersen yemek için gelebilirsin demiş. Mavi bu güzel haberin ardından hemen arkadaşını da yemek için davet etmiş ve beraber yemek için eve gitmişler. Anne sincap, kızarmış ekmeklerin üzerine reçeli sürmüş ve mavi ile arkadaşı yemişler. Mavi bu güne kadar yediği en güzel şey olduğunu ve çikolatadan bile daha çok sevdiğini söylemiş. Bundan sonra artık çikolata yerine sürekli reçel yemek istediğini söylemiş. Annesi Mavi sincap’a ” Bak oğlum ağlaman için bir sebep yokmuş. Severek oyun oynarken reçel de olmuş oldu. Çikolatadan da daha güzel olduğunu görmüş oldun ” demiş.

Mavi arkadaşına da teşekkürler etmiş “ Sen yanımda olduğun için zaman hızlı geçti , seninle oyun oynarken zaman çok hızlı geçiyor. Bu günden sonra artık bir şeyleri beklerken farklı şeylerle zaman geçirmeye çalışacağım. Bu şekilde zaman hızlı geçiyor ” demiş. 

Evet çocuklar masal okumanız da zaman geçirmeniz için çok faydalı bir etkinliktir. Sizde sitemizde masal paylaşarak yüzlerce yeni çocuğun güzel vakit geçirmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu