Şekerli Yiyeceklerin Masalı

''Şekerli Yiyeceklerin Masalı'' Hikayemizde Annesini dinlemeden çok şeker yiyen bir kız çocuğunun başına gelenleri anlatıyoruz. Sizde çocuğunuza bu masal okuyarak şekerinin zararlarını öğretebilirsiniz.

sesli dinlemek icin tiklayin

Şekerli Yiyeceklerin Masalı

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde, huzur dolu bir anneyle onun tatlı kızı yaşarmış. Kız çocuğunun ismi Aleyna’ymış. Aleyna, farklı türlerdeki şekerlerin güzelliğine kapılmış bir çocukmuş. Bir akşam, annesiyle çarşıda gezerken, göz alıcı bir şeker dükkanı görmüşler. Dükkanın vitrininde her türden şeker, çikolata ve bonibon varmış. Aleyna, o şekerlerden yiyebilmek için annesine yalvarmış.

Annesi en başta istemese de , Aleyna’nın mutlu olabilmesi için birkaç şeker almaya karar vermiş. Eve döndüklerinde, Aleyna hemen şekerlerin hepsini yemiş. Rengarenk şekerlerin tatları o kadar güzel gelmiş ki, durmadan tüm şekerleri bitirmiş. Fakat çok kötü bir şey olmuş. Tüm şekerleri yediği için Aleyna’nın midesi ağrımaya başlamış. Çok fazla şeker tükettiği için hasta olmuş. Annesi ona söylemesine rağmen, Aleyna şekerlerin hepsini aynı anda yememesi gerektiğinin farkına varmış. Şekerlerin lezzetli olduğunu ama aşırıya kaçmanın gördüğü gibi çok zararlı olabileceğini anlatmış. Bu günden sonra Aleyna, tatlıları ölçülü ve az yemeye başlamış ve daha sağlıklı bir hayat yaşamış. Aleyna, sağlığının ne kadar önemli olduğunu anlamış ve annesinin sözlerine her zaman kulak vermiş. Tabi ki, annesi de onun her zaman yanında olduğu için Aleyna kendini çok şanslı hissetmiş.

Aleyna, hastalığı geçtikten sonra, annesiyle beraber sağlıklı beslenmek için daha fazla bilgi öğrenmeye başlamışlar. Annesi, Aleyna’ya meyvelerin ve sebzelerin de ne kadar güzel olabileceğini anlatmış. Beraber mutfakta zaman geçirerek çeşitli sağlıklı atıştırmalıklar yapmışlar. Aleyna, meyve salatası, sebzeli böreği ve evde yaptığı meyve sularını çok sevmiş. Bir gün, Aleyna’nın okulunda sağlıklı yaşamayla alakalı bir yarışma düzenleneceğini öğrenmiş Aleyna, annesiyle beraber öğrendiği tarifleri kullanarak yarışmaya katılmaya karar verdi. Yarışma gününde, Aleyna kendi yaptığı meyve salatasını ve sebzeli böreklerini getirmiş. Arkadaşları ile öğretmenleri, Aleyna’nın yemeklerini çok beğendiler ve ona sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayan bir öğrenci olarak övgüler yağdırmışlar. Yarışmada birinci olan Aleyna, mutluluğunu annesiyle paylaşmış. Annesi ona gururla sarılarak, sağlıklı beslenmenin sadece lezzetli değil, aynı zamanda vücuduna da iyi geldiğini söylemiş. Aleyna, bu deneyimden sonra, sağlıklı beslenmenin hayatındaki önemini daha iyi anlamış.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Güneşli Vadi'nin Küçük Kahramanı

Masalımız, Aleyna’nın sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasıyla ve bu yeni bilgileri arkadaşlarına da anlatmasıyla bitiyor. Aleyna, annesinin bu yardımlarıyla hem sağlıklı hem de huzurlu bir yaşam sürmeyi öğrenmiş. Böylece, hem kendisi hem de çevresindekiler için bir ilham kaynağı olmuş.

Sizde sitemizde masal göndererek diğer okuyucuların masal okumasına katkıda bulunabilirsiniz. Masal göndermek için aşağıda ki adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

masal gonder PjTk4KGJNDa7

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu