Tavşan ve Kaplumbağa Masalı

sesli dinlemek icin tiklayin

Bir zamanlar çok büyülü bir ormanda, Adisebaba adında sevimli bir yer varmış. Bu ormanda canlılar, birbirleriyle hep neşeli bir şekilde oynar, birlikte maceralara atılırlarmış. İşte bu güzel ormanda, Tavşan ve Kaplumbağa adında iki hayvan yaşarmış.

Tavşan, hızlı koşusuyla meşhurmuş. Her zaman çok hızlı koşar, etrafta sevimli zıplamalar yapar, arkadaşlarına neşe saçarmış. Diğer taraftaysa Kaplumbağa, daha yavaş ilerleyen bir canlıymış. Ama o da her şeye rağmen çok sevimliymiş ve ne zaman bir engelle karşılaşsa, bir adım geri atmaz, sabırla çözüm bulmaya çalışırmış.

Bir gün, Tavşan ve Kaplumbağa arasında bir yarış düzenlemeye karar vermişler. “Heyecanlı bir yarış yapalım ve kimin daha hızlı olduğunu görelim!” demiş Tavşan. Kaplumbağa, yavaş ama emin adımlarla, “Elbette! Belki de yarışta bana yetişemezsin, kim bilir!” diye cevap vermiş.

Yarış günü gelip çatmış. Ormanın diğer hayvanları merakla toplanmışlar. Tavşan ve Kaplumbağa gözlerinde parıltılarla birbirlerine bakmışlar. Baykuş, yarışı yönetmek için önlerine gelmiş ve kuralları anlatmış:

“Sevgili dostlar, bugün harika bir yarış izleyeceğiz! Tavşan ve Kaplumbağa, ağacın etrafında dönecek ve bitiş çizgisine ulaşmaya çalışacaklar. Kim bitiş çizgisine ilk varırsa, o yarışın şampiyonu olacak!”

Yarış başlamış. Tavşan, hızlı adımlarıyla hemen öne geçmiş. Rüzgarın estiği kadar hızlı koşuyormuş. Kaplumbağa ise yavaş ama kararlı bir şekilde ilerliyormuş. Yarışın ortasında Tavşan, Kaplumbağa’nın çok gerisinde kalmış. “Kazandım bile!” diye sevinçle düşünmüş.

Ama sonra Tavşan, arkadaşlarının coşkulu tezahüratlarını duymuş. Onun için tezahüratlar yeterliymiş gibi gelmiş ve duraklamış. “Biraz dinleneyim, sonra yine hızlıca koşarım!” demiş kendi kendine.

Tam o sırada, Kaplumbağa kararlı adımlarıyla yaklaşmaya başlamış. Tavşan uyuya kalmış bile! Kaplumbağa, yavaş ama emin adımlarla ilerleyerek bitiş çizgisine yaklaşmış.

Birden Tavşan uyanmış ve Kaplumbağa’yı çok önde görmüş. Hemen hızlıca koşmaya başlamış. Ama artık çok geçmiş. Kaplumbağa, bitiş çizgisine ulaşmış ve yarışı kazanmış!

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Alice Harikalar Diyarında Masalı

Ormandaki diğer hayvanlar coşkuyla bağırmış: “Bravo Kaplumbağa, harikaydın!” Tavşan, Kaplumbağa’yı gülümseyerek tebrik etmiş. “Gerçekten de harikaydın! Senin azmin ve sabrın sayesinde kazandın. Dostluğumuzu hiçbir yarış bozamaz!”

Tavşan ve Kaplumbağa o günden sonra en iyi dost olmuşlar. Her zaman birlikte oyunlar oynar, maceralara atılırlarmış. Ve Adisebaba Ormanı’nda, dostluk ve dayanışma her zamankinden daha da güçlenmişmiş. İşte, bu güzel masalın bize öğrettiği önemli derslerden biri de budur: Dostluğun ve kararlılığın gücü, her zaman hızlı koşmaktan daha değerlidir.

Ve Adisebaba Masalı, çocukların kalplerinde sonsuza kadar yaşamış, onlara dostluğun ve sabrın büyülü gücünü hatırlatmıştır.

hipecraft

2011 yılından bügüne dijital dünya'da projeler üretiyor, bir çok markaya yazılım desteği sağlıyorum. İçerik üretmek ve kendini farklı alanlarda da geliştirmek adına masalist üzerinde içerikler üreterek desteklerinizi bekliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu