Tembel Tavuk Masalı

''Tembel Tavuk Masalı'' Hikayemizde tembel olmanın iyi bir şey olmadığını anlatmaktadır.

sesli dinlemek icin tiklayin

Tembel Tavuk Masalı

Kocaman bir kümes çiftliği varmış. İçerisinde yüzlerce tavuk olan bu kümes de herkes den farklı olan bir tavuk varmış.Bu tavuk sabahtan akşama kadar sürekli kümesin içerisinde oturur kalırmış. Diğer tüm tavuklar çiftliğin her yerinde gezip tozar, çimenlerin içerisinde yiyecek arar, sonrasında da kümes sahiplerinin satabilmesi için bol bol yumurtlarmış. Ancak bizim sürekli oturan tavuğumuz ise ne yumurtlar nede yiyecek aramak için çabalarmış. Sabahtan akşama kadar sadece aynı yerinde otururmuş.

Kümeste yaşayan diğer tavuk arkadaşları da artık bu duruma son vermesi gerektiğini , eğer yumurtlamazsa çiftlik sahiplerinin onu keseceğini ya da satacağını söylüyormuş. Fakat tembel tavuğumuz, kesilmekten korkmasına rağmen gene de kendi bildiğinden şaşmayıp tembel tembel yaşamaya devam edermiş. Ertesi gün diğer tavuklar, yavrulamak için kosiye oturmaya başlamış. Yeni civcivlerin olması için yavrulamışlar. Yumurtaların üzerine tavuklar yatmaya başlamış. Yumurtalardan civcivlerin çıkması için kuluçkaya yatmışlar. Yumurtaları ısıtarak yumurtanın içerisindeki yavrularının oluşmasını sağlamış. Civciv olarak yumurta kabuğundan çıkmaları için annelerinin uzun süreler boyunca yumurtanın üzerinde oturması gerekiyormuş.

Bu şekilde kosiye yatan tüm tavuklarda , tembel tavuk gibi görünmeye başlamış. Bu durumdan rahatsız olan bazı tavuklardan birisinin aklına çok güzel bir fikir gelmiş. Tembel tavuğumuz zaten sabahtan akşama kadar sürekli kümeste yatıyor, civcivlerin sorunsuz bir şekilde oluşabilmesi için kendisinden yardım isteyebileceklerini düşünmüş. Bu sayede hem tembel tavuk istediği gibi kümeste oturabilecek hem de diğer tavuklara da yardım etmiş olacakmış.

Tembel Tavuk Masali

Diğer tüm tavuklar bu fikrin çok zekice olduğunu düşünmüşler ve bu konuyu tembel tavuğa anlatabilmek için hepsi yanına gitmiş.

-Tembel tavuk. Sen zaten sürekli bu kümesin içerisinde oturuyorsun ve hiç dışarıya çıkmıyorsun. Bizlerde civcivlerin oluşması için, yumurtaların üzerine oturmak zorundayız. Bu soruna bi çözüm bulabilmek için aklımıza güzel bir fikir geldi. Sen her gün farklı bir tavuğun yumurtasının üzerine oturur musun ? Bu sayede bize yardım etmiş olacaksın .Her zaman ne yapıyorsan gene aynı şekilde hiçbir şey yapmadan oturmaya devam edeceksin . Bizlerde senin bu yaptığın yardımlara karşı sana dışardan yemek getirmiş oluruz demiş. Bu söylenenler tembel tavuk için de çok mantıklı görülmüş. Zaten hiçbir şey yapmadan akşama kadar oturuyor , en azından bedavaya yemekte yemiş olacak. Her gün için farklı bir tavuğun yumurtasına oturmuş. Günler geçtikçe artık yumurtalardan civcivler çıkmaya başlamış. Civcivlerin anneleri , bu süreçte yardımcı olduğu için tembel tavuğa teşekkür etmişler. Civcivlere de durumu anlattıklarında tüm yavrularda kendisine teşekkür etmiş.

masal gonder PjTk4KGJNDa7

Bu yaşananlardan son tembel tavuk her zaman yaptığı gibi boş boş otursa da bu süreçte civcivlerin çıkmasına sebep olduğu için çok mutlu olmuş. Tembellik yapmanın hiç iyi bir şey olmadığını düşünerek diğer tavuklar gibi çiflikte gezip yemek aramaya başlamış. Diğer arkadaşlarına da yardım edip kendisi de yumurtlamaya başlamış. O günden sonra tembel tavuk hiçbir zaman tembellik yapmamış.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Uyku Vaktinde Sevimli Ayıcık Masalı

Evet çocuklar , masal okumanız çok iyi bir şeydir. Bu sayede hem okumanızı güçlendirir hem de yeni yeni şeyler öğrenebilirsiniz. Hayvan masalları okumanız için sitemizi takip edebilirsiniz.

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu