Yaralı Serçe Masalı – Dini Hikayeler

Çocuklar için Dini Hikayelerimiz serisinin yeni hikayesi Yaralı Serçe isimli Dini çocuk hikayesi ile sizlerle birlikteyiz. Hayvanlara şefkatli ve merhametli olmanın önemini anlatan çocuk hikayemizi okuyorsunuz.

sesli dinlemek icin tiklayin

Merhaba sevgili çocuklar, yepyeni bir dini hikayeler ile yine sizlerle birlikteyiz.

Bugün ki hikayemizin adı “Yaralı Serçe“. Eğer hepiniz hazırsanız hikayemize başlıyoruz.

Kasabanın girişinde şirin bir ev vardı. Bu şirin evde yaşayan ailenin Cihan ve Cemil adında iki oğlu vardı.

Ancak ne gariptir ki bu iki kardeşin huyları birbirine hiç benzemezdi. Cihan kitap okumaz, vaktini boşa harcardı. Gayesiz bir yaşayışı vardı. Cemil ondan farklıydı. O bazen oyun oynar, bazen kitap okurdu. Kitapları çok severdi.

İki kardeş bir gün beraber parka gittiler. Cihan için gezmek, tozmak, eğlenmek, düğün bayramdı. Sapanını da yanına aldı.

Park çiçek ve çimenlerle donatılmıştı. Ağaçlarda kuşlar, cıvıl, cıvıl ötüyordu. Ancak bu kuşlar sapan taşıyan çocuklardan çok korkarlardı. Onları görünce ötmeyi bırakırlardı.

Cihan etrafına bakınmaya başladı. Ağaçların birinde bir serçe gördü. Hemen nişan aldı. Sapandaki taşı serçeye doğru fırlattı. Serçeyi vurmuştu.

Zavallı serçe, hemencecik yere düştü. Cihan koşarak kuşun yanına geldi. Olanları Cemil de görmüştü. O da hemen koşup kuşun yanına geldi.

Cihandan evvel Cemil serçeyi eline aldı. Çok kızmıştı. Cihana bağırarak şunları söyledi.

Ne istedin zavallı kuştan? Eline geçen ne oldu?

Serçe kanadından vurulmuş, kanadı kırılmıştı.

Cemil elinde yaralı kuşla eve koştu. Hemencecik kuşun kanadını sardı. Onu bir kutunun içine koydu. İyileşmesi için ona titizlikle bakmaya başladı.

Zaman gelince yeminini suyunu veriyordu. Serçe Cemil’i çok sevmişti.

Cihan yaptığından utanmış, üzülmeye başlamıştı. Günler boyunca, hep suçlu, üzgün dolaştı.

Bir kere değil, bin kere pişman olmuştu.

Sonunda yaralı serçenin kanadı iyileşti. Canlanmış ve evin içinde uçmaya başlamıştı. Gelip Cemil’in omzuna eline konup duruyordu.

Cemil serçeyi son bir defa sevdi. Sonra evin camına açtı, serçeyi camdan dışarı bırakıverdi.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Zamanın Ötesindeki Macera

Serçecik camdan dışarı uçtu. Cemil arkasından bakıp duruyordu.

Serçe uçtu uçtu, sonra gözden kayboldu.

Olanları uzakta seyreden Cihan yaptıklarına tövbe etti.

Bir daha hiçbir kuşu vurmayacaktı.

Evet sevgili çocuklar. Her canlı bizim için kıymetlidir. Neden biliyor musunuz? Çünkü dünya üzerinde her ne varsa, hepsinin yaratıcısı Allah’tır. Ve Allah merhametlilerin el merhametlidir.

Yani biz bütün canlıları yaratandan ötürü severiz. O halde bütün canlılara yüce Allah’ın bize vermiş olduğu o merhamet duygu suyla yaklaşmalı, ve her birini ayrı ayrı sevip korumalıyız.

Özellikle de hayvanların canını acıtmamalı, aksine, eğer zorda kaldılarsa, üşümüşlerse veya aç kalmışlarsa, onlara mutlaka yardım etmeliyiz.

Biz onlara yardım edelim ki onlar da bize dua etsinler. Biz iyilik yaparsak karşılığında yüce Allah bize çok daha büyük iyilikleri bahşeder unutmayın olur mu?

Bugün ki hikayemizde buraya kadardı. Bir sonraki hikayemizde görüşünceye dek kendinize iyi bakın.

Hoşçakalın, Sağlıcakla kalın.

hipecraft

2011 yılından bügüne dijital dünya'da projeler üretiyor, bir çok markaya yazılım desteği sağlıyorum. İçerik üretmek ve kendini farklı alanlarda da geliştirmek adına masalist üzerinde içerikler üreterek desteklerinizi bekliyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu