Fedakarlık Hikayesi

''Yunus ve Büşra'' Yunus ve Büşra, biriktirdikleri parayla oyuncak almak yerine susuz bir köpeğe ve aç bir kediye yardım ederler. Yolda ağlayan bir çocuğa rastlarlar ve ona istediği oyuncağı alıp hediye ederler. Kendi oyuncaklarından vazgeçen kardeşler, yardımseverliklerinin mutluluğunu keşfederler. Gecenin sonunda, annelerinin sürpriziyle hayallerindeki oyuncaklara kavuşurlar ve fedakarlığın değerini anlarlar.

Yunus ve Büşra

Bir zamanlar Yunus ve Büşra adında iki kardeş varmış. İkisinin de hayali para biriktirip hayallerindeki oyuncakları almakmış. Ailelerinden birisi onlara para verince kumbaralarına atarlarmış. Böyle böyle bir kaç ay geçmiş. Ve sonunda kumbaraları dolmuş.

Sevinçle annelerine koşmuşlar ,anneleri de onları oyuncakçıya götürmüş. Oyuncakçıya doğru giderlerken Yunus ve Büşra yolda susuzluktan dili çıkmış bir köpek görmüşler. Bu köpek için üzülmüşler ve paraları ile bir tas ile su alıp köpeğin önüne koymuşlar. Köpek suyu kana kana içmiş. Köpek mutlu olunca onlar da mutlu olmuşlar. Sonra yollarına devam etmişler. Çok geçmemiş ki bir dükkanın önünde ona da birkaç parça birşey verilsin diye miyavlayan aç bir kedi görmüşler. Annelerinden izin almışlar ve hemen yandaki markete girip kedi maması almışlar. Kedi mamayı bir güzel yemiş ve Yunus ile Büşra’ya adeta teşekkür eder gibi bakmış. Yollarına devam etmişler. Oyuncakçı dükkanına gelmişler. Ancak kapıda ağlayan bir çocuk görmüşler. Anneleri ne olduğunu sormuş. Çocuk,babasının parası yetmediği için istediği oyuncağı alamamış, bu yüzden ağlıyormuş. Yunus ve Büşra çocuk için çok üzülmüşler. Kumbaralarını ellerine almışlar,ancak ikisinin de çok az parası kalmış. Birlikte paralarını birleştirmişler ve çocuğa istediği oyuncağı alıp hediye etmişler. Çocuk onlara sarılmış ve teşekkür etmiş.

Ancak artık Yunus ve Büşra’nın elinde hiç para kalmadığından oyuncak alamadan geri dönmüşler. Ancak bunu dert etmiyorlarmış. Çünkü oyuncaktan çok daha yararlı işler yaptıklarını düşünmüşler. Hatta öyleki bundan sonra paralarını biriktirip sokak hayvanlarına ve çocuklara yardım etmeye karar vermişler. Fakat o akşam Anneleri onlara bir sürpriz yapmış! Uyku saatinden önce onların yataklarına istedikleri oyuncakları koymuş.

Meğersem Anneleri, yaptıkları bu güzel hareketten dolayı çocuklarına hediye olarak almaya karar vermiş oyuncakları. Yunus ve Büşra yataklarında istedikleri oyuncakları görünce çok mutlu olmuşlar. Hemen annelerine sarılmışlar. Ve o gece uykuya dalmadan önce akıllarında tek bir şey varmış: insan fedakarlık yapınca hiç ummadığı yerden, ama mutlaka bir şekilde kazanırmış…

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Dede Korkut Bozkırın Yiğit Savaşçısı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu