Betülün Tesisatçı Babası

''Betülün Tesisatçı Babası'' Betül, babasının tesisatçı olduğunu öğrenir ve okulda meslek gününde babasını tanıtır. Babası, su tesisatı, ısıtma sistemleri ve sıhhi tesisat işleriyle ilgilenir. Bir gün apartmanda bir su sızıntısı sorununu çözer ve insanlara yardım eder. Çocuklar, tesisatçılığın önemini anlarlar.

sesli dinlemek icin tiklayin

Betülün Tesisatçı Babası

Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman üstüne, ben annemin beşğini tıngır mıngır sallar iken, ak sakallı horoz gıt gıt gıdaklar iken Betül adında bir kız, güzel mi güzel öğretmeninin, iyi kalpli arkadaşlarının olduğu bir okula her gün severek gidermiş.

Betül’ün öğretmeni sınıfta “Evet arkadaşlar, yarın meslekler günümüz var ve sırada Betül’ün babası var. Okulumuza gelip kendi mesleğini tanıtacak, biz de yeni bilgiler öğreneceğiz” demiş. Herkes çok sevinmiş, çünkü çocuklar bu şekilde farklı meslekleri tanıyor ve tanıdıkları bu meslekler sayesinde gelecekleri için karar veriyorlarmış.

“Betül’ün babası tesisatçı” demiş öğretmen. İyi ama tesisatçı ne demek? Tesisat kelimesini daha önce duymayan tüm çocuklar meraklanmışlar. Betül ve arkadaşları hemen kendi aralarında bu mesleği şimdiden konuşmaya başlamış. Betül heyecanla eve gidip babasına sarılmış. “Babacığım yarın okula geliyorsun, değil mi? İşini nasıl anlatacaksın çok merak ediyorum” demiş.

Babası gülümsemiş ve “Tabii ki kızım! Gelip mesleğimi açıklayacağım ve bir günümün nasıl geçtiğini anlatacağım” demiş. Akşamın geri kalanında yemek yemişler ve ailecek oyunlar oynamışlar. Betül, sabah olunca büyük bir heyecanla hazırlanmış, giysilerini giymiş, anne ve babasıyla kahvaltısını yapıp tüm tabağını bitirdikten sonra, “Okula zamanı!” diye hemen ayakkabılarını giymeye koşmuş.

Babasıyla el ele evden çıkmışlar. Okula gidince Betül’ün arkadaşları ve öğretmeni onları tebessümle karşılamış. Öğretmen, Betül’ün babasının elini sıkıp, “Okulumuza gelip çocuklarımıza rehberlik edeceğiniz için çok mutluyuz!” demiş. “Bir şeyler öğrenmek çok güzel, bu öğrendiklerimizi meslek olarak yapmak ise daha da güzel.” diye cevaplamış Betül’ün babası.

Betül’ün babası, okulun bahçesine geldiğinde çocuklar merakla etrafında toplandılar. Babası, tesisatçı olmanın ne anlama geldiğini anlatmaya başladı:

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Çiftlik Tavşanı ve Arkadaşları

“Sevgili çocuklar, ben tesisatçıyım. Evlerde, okullarda, iş yerlerinde su tesisatı, ısıtma sistemleri ve sıhhi tesisat gibi işleri yapıyorum. Mesela, su borularını döşerim, muslukları tamir ederim, kombi bakımı yaparım ve banyo tuvaletlerini düzenlerim.”

Çocuklar merakla dinliyorlardı. Betül, babasının anlattıklarını dikkatle takip ediyordu. Babası devam etti:

“Bir gün beni bir apartmana çağırdılar. Apartmanın bodrum katında bir su sızıntısı vardı. Ben de hemen oraya gittim. Su borularını kontrol ettim ve sızıntının nereden geldiğini buldum. Sonra boruyu tamir ettim ve sızıntıyı durdurdum. Apartman sakinleri çok memnun kaldılar.”

Betül’ün arkadaşları, babasına hayranlıkla bakıyorlardı. Babası, işini sevgiyle yaptığını ve insanlara yardım etmekten mutluluk duyduğunu anlattı. Çocuklar, tesisatçılığın ne kadar önemli bir meslek olduğunu öğrenmişlerdi.

Evet çocuklar bu masalımızda burada bitti. Sizde çocuklarınıza Zeka Geliştirici Masallar Oku ‘mak isterseniz sitemizi ziyaret edebilirsiniz. İnternet sitemizde yazdığınız masallar sayesinde binlerce çocuk masal okuyarak uyuyacak. Masal göndermek için aşağıda ki resme tıklayabilirsiniz.

masal gönder

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu