Maymun ile Çekirge Masalı

''Maymun ile Çekirge Masalı'' Hikayemizde çocuklarınız için okuyabileceğiniz uzun bir masaldır. Bu masalımız biraz geniş anlatım olacağı için çocuğunuzun uyumasına pek etki etmeyebilir. Bu yüzden geniş zamanda masalı dinletmenizi öneriyoruz.

sesli dinlemek icin tiklayin

Maymun ile Çekirge Masalı

Kocaman bir ormanda maymunlar yaşıyordu. Bu maymunların Çarli adında bir kralları vardı. Çarli yıllarca krallık yaptıktan sonra artık yaşlandığı için görevini bırakmalıydı. Yapması gereken görevleri yerine getiremez olmuştu. Bu sebeplerden dolayı kendi yerine kral olarak birisini atadı. Çarli’nin emeklilik hayatını devam ettireceği yer, sanki cennetten bir yerdi. Meyveleri bol, suyu berrak, görselliği muazzam bir yerdi. Çarli burada gezerken bir şelalenin yanına oturdu.

Şelalenin hemen yanında oluşan elma ağacından bir elma koparıp yemeye başladı. Yemeye devam ederken elmalardan birisini suya düşürdü. Elmanın suya düştüğünde çıkardığı ses Çarli’nin çok hoşuna gitti. Bu sesten sonra her elma yedikten sonra bir tanesini de suya doğru fırlatıyordu. Bu sayede hem karnını doyururken hem de eğleniyordu.

Su birikintisinde yaşayan çekirgelerden biri, maymunun elmaları kendisine attığını düşünüp göle düşen elmaları yemeye başlamıştı. Karnı doyan çekirge bu yaptığı iyiliklerden dolayı gölden çıkarak eski krala teşekkürler etmek istedi. Çekirge bu iyi niyeti Çarli’i çok mutlu etmişti. Çekirgeyle konuşmaya başladı. Çarli çekirgeyle çok uzun ve eğlenceli sohbetler etti, iyi bir arkadaşın hangi özellikleri taşıması gerektiğinden, akılsız bir arkadaşın akıllı düşmandan daha zararlı olabileceğinden söz etti. Arkadaşlıkla alakalı masallar anlattı. Çekirge Çarli’nin bu anlattıklarından çok etkilendi. Zekasına, bilgilerine hayran kalmıştı. Onunla arkadaş olmak istediğini söylemişti. Zaten yalnızlıktan canı sıkılan Çarli de bu teklifi seve seve kabul etti. Bu sayede ikisi de yakın arkadaş oldular.

Maymun ile çekirge beraber çok fazla zaman geçirmişlerdi, çekirge akıp giden zamanlardan dolayı ailesini ve çoluk çocuğunu kısa süreliğine unutmuştu. Saatlerce ailesinin yanına gitmedi, nasıl olduklarını sormadı. Çekirgenin zavallı karısı, kocasının bu kadar ihmalkar olduğu için çok üzülmüştü. Yakın arkadaşları bu sorunu çözebilmek için yardımcı olmaya karar verdiler. Ormana sonradan gelen bu maymundan kurtulmaya karar verdiler. Bunun için bir çözüm aradılar. Planın işlemesi için çekirgenin karısı hasta olmalıydı. Yalandan bir hastalık numarası yaptılar. Yakın arkadaşları hemen çekirgenin yanına giderek eşinin çok hasta olduğunu ve ayağa kalkamadığını söyledi. En azından son zamanlarında yanında vakit geçirmesi gerektiğini anlattılar. Maymunda gitmesi gerektiğini söyleyince çekirge hemen yuvasına geri döndü. Çocuklarını uzun zaman sonra gördüğü için hemen sarılarak hasret giderdiler, babalarının yanında oyunlar oynadılar. Çekirge de onları çok özlediği için göz yaşlarını tutamadı, evlatlarına sıkıca sarıldı. Sonra karısının nasıl hasta olduğunu sordu.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Yıldız'ın Işıkları: Bir Umut Yolculuğu
Maymun ile Cekirge Masali gorsel

Çarli çekirgeyi görünce karısının nasıl olduğunu sordu. Çekirge “Karım çok hasta oldu, eşimin yanından ayrılmamam lazım, bana ihtiyacı var. Fakat bana da senin arkadaşlığın lazım, ben de sen olmadan duramam, ne olur benimle beraber gel!” dedi. Tek arkadaşı olan çekirgenin bu isteğini kırmadı ve onunla gitti. Fakat çekirge yaşadığı yerde başka bir adanın olduğunu ve yüzmeyi bilmeyen bir maymun oraya nasıl gideceğini sordu. Çekirge da “bunun için bir çözüm buluruz ” dedi. Bu sözden sonra yola devam ettiler. Gölün etrafından dolanırken çekirgenin çok keyifsiz olduğunu gördü. Maymun; neyin var neden böyle durgunsun diye sordu. Çekirge bu soruya net bir cevap vermedi. Konuyu farklı yerlere çekerek geçiştirdi. Fakat bu durum Çarli ’nin içine bir şüphe uyandırdı. Bu davranışlardan sonra Çarli soruyu tekrar sordu ve hemen cevap vermesini istedi. Çekirge de tüm planı Çarli’e anlattı. Fakat köye geldiklerinde Çarli’i koruyacağını, amacının yalnızca arkadaşından ayrılmamak olduğunu söyleyerek söz verdi. Akıllı maymun çekirgenin bu laflarına inanmış görünüyordu. Ancak adaya girdiğinde geri dönemeyeceğini anladı. Çünkü yüzmeyi bilmiyordu. Bunun üzerine çekirgeye “Sevgili arkadaşım, kadınların bu hastalığını bende biliyorum. Sevgi sözlerimiz o hastalığın devasıdır. Ancak sizin düşündüğünüzün aksine sevgi sözlerini hissederek söylemeliyiz. Sevdiklerimizi mutlu etmek için onlara sık sık güzel sözler söylemeliyiz.

Maymun ile çekirge eşinin yanına geldiğimde , çekirge eşine güzel sözler söyleyerek artık yanında olacağını. Arkadaşıyla günün belli saatlerinde görüşeceğinin sözünü verdi. Kendi Ailesiyle daha sık zaman geçireceği için eşi de bu duruma çok sevinmişti. Bu sayede çekirge ve maymunun dostluğu sonsuza kadar sürdü. Ailesi de maymunu çok yakın aile dostları olarak kabul etti.

Evet çocuklar bu masalımızda ailenize ve arkadaşlarınıza karşı her zaman iyi davranmanız gerektiğini ve ailenize her zaman daha fazla zaman ayırmanız gerektiğini öğreniyoruz.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Zeytin Ağacı ve Yıldızlar

Bu masalımızda burada bitti . Sizlerde tarafımıza göndereceğiniz hikayelerle binlerce çocuğun masal okumasına katkı sağlayabilirsiniz. Hayvan masalları ya da diğer sektörlerde masal göndermek için aşağıda ki resme tıklayınız.

Masal Abi

Masal Abi olarak tüm okurlarımıza her zaman dürüst ve saygılı bir nesil yetiştirmek için ; aile yapısına uygun masallar ve hikayeler yazarak okutuyoruz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Maymuna Ahmet adını vermişsiniz. Hz Peygamberin bir diğer adı Ahmet’ tır. Bir insan adını bir maymuna koymanızı doğru bulmadım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu