İki Kardeşin Yardım Severliği

''İki Kardeşin Yardım Severliği'' Azra ve Afra adında iki kız kardeş, sokaklarında bisiklet sürüp oyun oynarlarken, yiyecek ve ilaçsız kalmış yaşlı bir teyzeye rastlarlar. Ona kendi yanlarında getirdikleri atıştırmalıkları verirler ve sonra aileleriyle birlikte teyzeye düzenli olarak yemek ve yardım sağlarlar. Bu yardımseverlik, hem aileyi hem de çevrelerindekileri mutlu eder ve topluluk ruhunu güçlendirir.

sesli dinlemek icin tiklayin

İki Kardeşin Yardım Severliği

Azra ve Afra adında iki kız kardeş varmış. Kardeşler küçük sokaklarında her gün bisiklet sürer oyun oynarlarmış. Bu iki kardeş birbirleriyle anlaştıkları gibi arkadaşlarıyla da anlaşırlarmış. eşyalarını, oyuncaklarını, bisikletlerini paylaşırlarmış. Bir gün yine oyun oynamak için dışarı çıkmışlar.

Ancak o gün sokakta oynayacak birisi olmayınca çok sıkılmışlar. Ve sokağın başına doğru yavaş yavaş bisiklet sürmeye başlamışlar. Sokağın başına geldiklerinde bir evden ağlama sesi duydular sesin geldiği eve doğru yaklaştıklarında pencereden yaşlı bir teyzenin ağladığını gördüler. Ve teyzenin yanına gidip neden ağladığını sordular. Yaşlı teyze ağlamaklı bir ses tonuyla evladım ben yaşlı ve yalnız yaşayan bir kadınım. Evde yiyecek hiçbir şeyim kalmadı ve ilaçlarımda bitti. Kimseden de bir şey isteyemiyorum utanıyorum dedi. Afra bunu duyunca teyzeye sarıldı ve ağlama teyze dedi. Azra ise yaşı büyük olduğundan olayın vahametini daha iyi anlamıştı. Ve babasından duyduğu bir hadis aklına geldi. “Komşusu aç iken tok yatan mümin değildir.” Azra hemen bu durumu babasına bildirip bir çare bulmalıydı. Azra ve Afra o an yanlarında bulunan bisküvi ve çikolatayı meyve suyu ile birlikte hazırlayarak teyzeye verip oradan çıkmışlardı.

Akşam olunca Azra ve Afra bu durumu babasına ve annesine anlattılar. Bu durumu duyan anne ve baba hemen bir çare üreterek evlerinde pişen yemekten her gün teyzeye vermeye karar verdiler. Yemekleri Azra ve Afra her gün götürüp veriyor. Haftada bir ve ya iki defa teyzenin evini temizliyorlardı. Azra küçük yaşına rağmen olaylara daha olgun bakıyor ve “Kim bir Müminin sıkıntısını giderirse Allah’ta onun bir sıkıntısını giderir* dusturuyla hareket ediyordu. Bu yardım severlik tüm aileyi mutlu etmişti.

Çocuklarımızın İlgisini Çekebilir  Bay ve Bayan Kırlangıç'ın Hikayesi

Bu masalın yazarı olan ”Ramazan” ‘ a teşekkürler ediyoruz. Kendisi sayesinde binlerce çocuk masal okuyarak uyuyacak. Sizde kısa masallar ve dini hikayeler göndermek istiyorsanız aşağıda ki resme tıklayabilirsiniz.

masal gönder

Misafir Yazar

Misafir Kullanıcılarımızın Sitemizde Gönderdiği İçerikler Bu Kullanıcı Adıyla Paylaşılmaktadır

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu